Jak zrobić naleśniki? Jeśli jeszcze nigdy nie miałaś/miałeś okazji samodzielnie wykonać ciasta na naleśniki, to tutaj nauczysz się wszystkiego krok po kroku! Poznaj prosty i szybki uniwersalny przepis na naleśniki, który zawsze wychodzi, oraz triki i porady jak możesz ulepszyć to danie. Nie masz pomysłu na obiad, śniadanie, czy kolację? Zapraszam na mój najlepszy przepis na naleśniki! ???
Jump to:
⏲️ Czas Wykonania
Najszybciej można wykonać cały przepis w około 15 minut – od początku (wyrobienia ciasta) do końca (ułożenia stosu gotowych, usmażonych naleśników na talerzu).
Jeśli jednak nie jesteś w pośpiechu, to warto dołożyć trochę czasu i dać odpocząć wyrobionemu ciastu około pół godziny i dopiero po tym rozpocząć smażenie. Ciasto w takiej finalnej formie będzie lepiej ułożone, co przełoży się na lepszy smak naleśników. Nie masz na to czasu? Nic nie szkodzi – placki i tak wyjdą przepyszne!
Czas smażenia pojedynczego placka to około 1,5 minuty – 1 minuta na jednej stronie, i 30-40 sekund na drugiej.
? Akcesoria Kuchenne
Do wykonania naleśników potrzebne są następujące przybory kuchenne:
- Wysoka miska/garnek (puste naczynie) – do wsypania/wlania składników i wyrobienia ciasta. Najlepiej żeby naczynie miało dość wysokie brzegi – po to, żeby fragmenty ciasta nie wypadały nam podczas intensywnego mieszania.
- Trzepaczka/ubijaczka/rózga kuchenna lub mikser kuchenny – do wymieszania składników. Jeśli nie masz ochoty robić tego ręcznie, możesz użyć miksera kuchennego. Moim zdaniem jednak nie opłaca się go wyciągać, podłączać i później myć – ubicie ręczne zajmie chwilę i prościej po tym wszystko posprzątać.
- Chochla – do nalewania ciasta na patelnię. Teoretycznie można przelewać ciasto z miski na patelnię bezpośrednio, ale nie jest to ani wygodne, ani dokładne.
- Patelnia – najlepiej dedykowana naleśnikowa. Ja używam takiej o średnicy 24cm z teflonową powłoką, do której nic nie przywiera i na której nic się nie przypala.
- Łopatka/szpatułka kuchenna – do przewracania placków na patelni oraz przekładania ich dalej, gdy są już gotowe. Gdy trochę potrenujesz, możesz przewracać placki bez łopatki – podbijając je w powietrzu!
- Talerz – do odkładania gotowych naleśników. Możesz też użyć deski do krojenia, albo i nawet czystego blatu kuchennego. Osobny talerz będzie jednak najpraktyczniejszy.
? Składniki
Najprostszy i najbardziej uniwersalny przepis na naleśniki zawiera w sobie 6 składników:
- Mąka – ja używam 100% pszennej uniwersalnej/tortowej (typ 500/550), ale można też użyć mąki żytniej (najlepiej wymieszanej z pszenną) -dobre dla osób pilnujących kalorii.
- Mleko – używam tłustego (3,2% lub 3,8%) dla lepszego smaku, ale jeśli ograniczasz kalorie lub masz jakieś alergie czy nietolerancje, to możesz użyć mniej tłustego czy bezlaktozowego. Jeśli nie możesz całkowicie spożywać mleka – zastąp jego porcję wodą.
- Woda – przegotowana z czajnika lub źródlana/mineralna. Używam niegazowanej, ale gazowana też się nadaje (naleśnik będzie bardziej puszysty).
- Jajka – dwa średnie, najlepiej dobrej jakości.
- Sól – szczypta (pół łyżeczki).
- Cukier – szczypta (pół łyżeczki).
Proporcje „Na Szklanki”
? Instrukcje
Wykonanie naleśników zaczynam od wbicia dwóch jajek do dużej miski (tej, w której będę wyrabiał całe ciasto) i porządnego ich wymieszania.
Gdy mam już dobrze wymiksowane jajka, dodaję pozostałą resztę składników (wszystkie 5 jednocześnie).
Jeśli mi się nie spieszy, to odstawiam ciasto na około 30 minut do lepszego ułożenia się. Jeśli jednak nie mam czasu, to działam dalej od razu.
Nastawiam do rozgrzania patelnię. Żeby już pierwszy naleśnik wyszedł dobry, muszę ją porządnie nagrzać – przynajmniej minuta na najwięszej mocy (tu wszystko zależy od możliwości Twojej kuchenki – ja robię na indukcji). Najczęściej nastawiam patelnię przed rozpoczęciem mieszania ciasta i wyrabiam je już w trakcie nagrzewania – oszczęsność czasu.
Gdy patelnia nagrzeje się już na maksa, delikatnie zmniejszam moc kuchenki (do około 80% – u mnie jest to moc 13/15).
Robiąc pierwszego naleśnika, biorę pełną chochlę ciasta i wlewam ją pewnym, szybkim ruchem na patelnię i od razu po tym (a nawet już w trakcie) obracam patelnią i rozprowadzam równomiernie ciasto po całej jej powierzchni. Pamiętaj, że ciasto zacznie się piec błyskawicznie i jeśli chcesz mieć regularnego, okrągłęgo i równomiernie grubego naleśnika, to musisz bardzo szybko rozprowadzić ciasto do okoła. Nie jest to trudne, a jeśli nie uda Ci się przy Twoim pierwszym naleśniku, to drugi będzie już na pewno dobry – praktyka czyni mistrza.
Po około minucie smażenia obracam placek na drugą stronę.
Po około 30-40 sekundach zdejmuję gotowego naleśnika z patelni i robię kolejnego tą samą metodą.
? Najważniejsza Wskazówka
Wyrobione, surowe ciasto w misce powinno być mocno płynne! Powinnaś/powienienś mieć wręcz wrażenie, że ciasto jest „za mokre”. Właśnie takie ciasto idealnie się rozprowadzi, a następnie usmaży na patelni.
Robiąc ciasto według mojego przepisu masz gwarancję, że będzie dobre. Jeśli natomiast planujesz poeksperymentować z różnymi dodatkowymi składnikami czy proporcjami, to pamiętaj jedynie, żeby odpowiednio dozować wodę/mleko.
Jeśli Ci się wydaje, że ciasto jest za suche – to tak zapewne jest. Dodaj więcej wody lub mleka.
Akcesoria kuchenne
- Wysoka miska
- Trzepaczka do jajek
- Chochla
- Patelnia do smażenia naleśników
- Łopatka kuchenna
- Duży talerz
Składniki
- 160 g mąki pszennej (uniwersalnej tortowej – typ 500/550) – jedna szklanka
- 250 ml mleka (najlepiej tłustego – 3,2% lub 3,8%) – jedna szklanka
- 125 ml wody (z czajnika/źródlanej/mineralnej – może być gazowana) – pół szklanki
- 2 jajka
- 3 g soli pół łyżeczki
- 3 g cukru pół łyżeczki
Przygotowanie
- Do miski wbij dwa jajka (w całości – żółtka i białka) i dobrze je ubij – ręcznie (trzepaczką) lub mikserem. Ubijaj, aż na wierzchu pojawią się pęcherzyki powietrza – wtedy ciasto będzie dobrze napowietrzone.
- Do miski dodaj mąkę, mleko, wodę, sól i cukier. Wymieszaj na gładką masę, bez grudek mąki.
- (Opcjonalnie) Jeśli masz czas, odstaw ciasto na 30 minut – przyjmie wtedy lepszą konsystencję.
- Wstaw pustą patelnię naleśnikową na grzanie na maksymalną moc. Nagrzewaj na sucho przez przynajmniej minutę, aż będzie na prawdę gorąca.
- Gdy patelnia jest już nagrzana, zmniejsz delikatnie moc kuchenki do około 80% mocy.
- Weź chochlę ciasta i rozlej po całej powierzchni patelni, mieszając nią jednocześnie do okoła. Rozporowadź ciasto po całej patelni – na okrągłego placka.
- Smaż jedną stronę około minutę.
- Przewróć placka na drugą stronę i smaż nieco krócej, około 40 sekund.
- Zdejmij gotowego naleśnika na talerz i powtarzaj smażenie kolejnych placków aż nie skończy Ci się ciasto.
- Masz talerz 5-8 naleśników (zależy jak grube robisz).
- Kliknij w 5 gwiazdek poniżej i gotowe!
Notatki
Składniki odżywcze
? Warianty Wykonania – Z Czym Serwować?
Sam naleśnik jako usmażony placek to dopiero podstawa – dalej ważne są dodatki! Z czym i jak można serwować naleśniki?
Na Słodko
- Z serem – bardzo popularna wersja dla najmłodszych – dzieci i młodzieży.
- Z dżemem – chyba najprostszy naleśnik do zrobienia – po prostu posmaruj swoim ulubionym dżemem (lub powidłami), zwiń w rulon i zjedz.
- Z Bananami i Nutellą
Na Słono (Wytrawne)
- Ze szpinakiem
- Po meksykańsku – polecam dla fanów pikantnego jedzenia. Farsz wykunuję z usmażonego mięsa wieprzowego mielonego, czerwonej fasoli, kukurydzy i pomidorów.
- Z pieczarkami
Bez Jajek
Masz alergię na jajka lub nie możesz/nie chcesz ich jeść z innego powodu? Żaden problem! Po prostu zrób placki bez ich użycia. Również wyjdą przepyszne!
? Porcje i ich Wielkość
Używając bazowej wersji mojego przepisu i patelni o średnicy 24cm (standardowa patelnia do naleśników), powinno Ci wyjść około 7-8 cienkich placków, lub 5-6 grubszych.
Jeśli robisz na patelni o innym rozmiarze lub jeszcze grubsze placki, będzie to odpowiednio inna ilość.
? Przyprawy i Dodatki
Jakie i jaką ilość przypraw dodać do naleśników? Wszystko zależy od tego, jaki efekt finalny chcesz osiągnąć.
Sól
Sól to podstawowa przyprawa do tego dania. W podstawowej, uniwersalnej wersji używam jednej szczypty – około 1/2 płaskiej łyżeczki na całą miskę ciasta. Możesz jednak użyć drugie tyle, jeśli serwować będziesz danie w wersji wytrawnej – nie polecam natomiast do wersji na słodko.
Cukier
Druga podstawowa przyprawa. Polecam użyć szczypty cukru (1/2 łyżeczki) nawet do słonych/wytrawnych wariantów – niewielka ilość cukru podbija smak całego dania, a jednocześnie nie sprawi nagle, że wytrawne naleśniki staną się słodkie. Nie będą słodkie – będą po prostu lepsze w smaku.
Tarte Jabłko
Popularna wersja w Niemczech. Dodaj po prostu trochę tartego jabłka do ciasta i usmaż według przepisu. Naleśniki będą nieco grubsze – i nadal pyszne (może nawet lepsze?). Szczególnie polecam do wersji na słodko.
Piwo (Wersja dla Dorosłych)
Zamiast wody i mleka możesz zrobić naleśniki na jasnym piwie. Szczególnie polecam taką wersję do wytrawnych naleśników na słono – piwny aromat chmielu doskonale komponuje się z naleśnikami po meksykańsku czy ze szpinakiem.
❄️ Przechowywanie
Usmażone i ostudzone placki możesz przechowywać bezpiecznie w lodówce przez 2-3 dni. Jeśli masz do 7-8 sztuk do przechowania, najlepiej ułóż je jeden na drugim, a następnie zwiń w rulon. Taki rulon z naleśników zawiń w folię aluminiową lub folię spożywczą do żywności, dobrze zakręć (jak tortillę w kebabowni) i schowaj na dolną półkę do lodówki. Placki zachowają aromat i nie przenikną do nich żadne niechciane zapachy z innych rzeczy trzymanych w lodówce.
Możesz je też zamrozić na później – wtedy będą dobre nawet dłużej!
? Popularne Błędy
Robiąc naleśniki niezliczoną ilość razy popełniłem chyba każdy możliwy do popełnienia błąd. Poniżej podaję rozwiązania na te najczęstsze.
Dlaczego Pierwszy Naleśnik Nigdy się nie Udaje?
To mit. Pierwszy naleśnik może być równie udany i pyszny, co pozostałe. Kluczem jest porządne (!) nagrzanie patelni na całej jej powierzchni.
Ja przed docelowym smażeniem naleśników nagrzewam patelnię przynajmniej przez 1 minutę. Po takim czasie na pełnej mocy na kuchence indukcyjnej moja patelnia jest gotowa do smażenia placków.
Ciasto Przywiera i Klei się do Patelni
- Nie dałaś/nie dałeś natłuszczacza (oleju/roztopionego masła) do ciasta, lub jest go za mało. Daj dodaktowy kieliszek oleju do ciasta, lub natłuszcz patelnię bezpośrednio przed smażeniem (czasem wystarczy raz na wszystkie placki, a czasem trzeba natłuszczać przed każdym pojedynczym naleśnikiem – wszystko zależy od sprzętu kuchennego, na którym robisz placki).
- Używaj patelni z warstwą nieprzywieralną, np. teflonową. Nigdy nie jest ona do końca nieprzywieralna, ale bardzo mocno ogranicza ewentualne klejenie się.
Ciasto Pali się i Dymi na Patelni
Zmniejsz moc. Naleśników nie robi się na pełnej mocy, raczej coś w okolicach 80% (wszystko zależy od typu i rodzaju kuchenki czy producenta). Ja na indukcji do decelowego smażenia nastawiam moc 13/15 (ale nagrzewam przed tym na maksa na 15/15).
? Pytania i Odpowiedzi
Do miski dodaj szklankę mąki tortowej, szklankę mleka, pół szklanki wody, dwa jajka, kieliszek oleju, szczyptę soli i szczyptę pieprzu. Dokładnie wymieszaj. Nakładaj chochlą na patelnię i smaż 7-8 porcji ciasta na dobrze rozgrzanej patelni naleśnikowej – minutę na jednej stronie i pół minuty na drugiej.
Nie, to nieprawda. Pierwszy naleśnik może być równie dobry, co kolejne. Kluczem jest dobre nagrzanie patelni na całej jej powierzchni przed docelowym smażeniem placków.
Robiony według mojego przepisu jeden naleśnik ma około 100 kcal.
I jak przepis – udał się? Daj znać w komentarzu! Jakie jeszcze triki na naleśniki znacie?
Dorota
Właśnie zrobiłam naleśniki według tego przepisu.Wyszły przepyszne 🙂 Polecam przepis.